2018 Excellence in Education Award Finalists

Congratulations to the 2018 Excellence in Education Award finalists! Winners will be announced at an awards banquet April 13th in Oklahoma City. 

Elementary Merit Award
Ruby Barker, Oklahoma School for the Blind
Kara Bird, Achille Public Schools
Lorrie Buettner, Cashion Public Schools
Barbara Crisp, Tulsa Public Schools
Linda Forrester, Ada Public Schools
Bridggette Hambrick, Bennington Public Schools
Rebecca Henderson, Byng Public Schools
Lori Hill-Johnson, Pocola Public Schools
Jennifer Hohmann, Hinton Public Schools
Natasha Jefferson, Clinton Public Schools
Rose Olson, Webbers Falls Public Schools
Porsche Piland, Pryor Public Schools
Kelci Quisenberry, Strother Public Schools
Phoebe Wann, Moffett Public Schools
Alicia Whitefield, North Rock Creek Public Schools
Linda Willis, Arkoma Public Schools
Jesseka Womack, Okmulgee Public Schools
Leigh-Allie Wools, Achille Public Schools
 
Junior High Merit Award
Carrie Boyd, Byng Public Schools
Crystal Howard, Broken Bow Public Schools
Jamie Knight, Arkoma Public Schools
Felisha McKenzie, Panama Public Schools
Tonya Mitchell, Pryor Public Schools
Toni Walton, Achille Public Schools
Anita West, Elgin Public Schools
 
High School Merit Award
Karen Beavers, Lawton Public Schools
David Beck, Weatherford Public Schools
Brianne Johnson, Bethel Public Schools
Sheila Klein, Hinton Public Schools
Alayna Leppke, Hydro-Eakly Public Schools
 
 
Special Education Merit Award
Julie Adkinson, Clinton Public Schools
Sharon Hyde, Howe Public Schools
Linda Kaler, Jones Public Schools
Sherry King, Arkoma Public Schools
Teri Martin, Edmond Public Schools
James White, Western Heights Public Schools
Connie Wilson, Okmulgee Public Schools
 
Non-Certified Merit Award
Virginia Byrd, Byng Public Schools
Amanda Dilocker, Hinton Public Schools
Elissa Eubanks, Moffett Public Schools
Gracie Fergueson, Bennington Public Schools
Robin Garrett, Achille Public Schools
Susan Jaques, Hinton Public Schools
Tina Karich, Arkoma Public Schools
Malinda Kusler, Gore Public Schools
Kelley McGee, Achille Public Schools
Tami Spencer, Lawton Public Schools
Rhonda Stevahn, Strother Public Schools
Vernita Wallace, Muskogee Public Schools
 
“Olan Isbell” Merit Award
Dana Beene, Achille Public Schools
Paige Dan, North Rock Creek Public Schools
Mona Greenfield, Chickasha Public Schools
Ronna Haney, Byng Public Schools
Lindsay Headlee, Cherokee Public Schools
Blake Moody, North Rock Creek Public Schools
Lance Stuart, Moffett Public Schools
Cyal Walden, Arkoma Public Schools
 
School Character Award
Eisenhower High School, Lawton Public Schools
Elgin Middle Schools, Elgin Public Schools
Talihina Elementary, Talihina Public Schools
Webbers Falls Elementary, Webbers Falls Public Schools
 
Teacher Character Award
Laura Bentley, Norman Public Schools
Melissa Evon, Elgin Public Schools
Melynda Rogers, Arkoma Public Schools
Traci Sanders, Weatherford Public Schools
Emily Stinnett, Bethel Public Schools